Jak dbać o stawy? - Caniviton


Jak dbać o stawy?Czynniki poprawiające kondycję stawów:


Kontrola masy ciała


Stosowanie preparatów wspomagających funkcje stawów


Zestawy ćwiczeń mogące zawierać pewne elementy fizjoterapiiKontrola masy ciała


 

Nadmiar kilogramów powoduje zwiększone obciążenie stawów, a zwierzęta cierpiące na nadwagę są bardziej narażone na różne schorzenia stawów. Doktor Andy Torrington, członek Królewskiego Kolegium Lekarzy Weterynarii z Wielkiej Brytanii, specjalista w dziedzinie ortopedii weterynaryjnej z Torrington Orthopaedics w Brighthouse wyjaśnia:


"Idealna masa ciała kojarzona jest często ze zdrowym trybem życia, w którym zachowana jest równowaga pomiędzy ilością energii pobieranej (z karmą), a ilością energii wydatkowanej (poprzez ćwiczenia fizyczne). Psy z nadwagą często skazane są na bardziej statyczny tryb życia i dlatego mają mniejszą masę mięśniową i słabsze napięcie mięśniowe. Kiedy mamy do czynienia ze zwiększoną masą ciała, a słabe mięśnie nie zapewniają stawom wystarczającego oparcia, może dojść do przedwczesnego zwyrodnienia stawów. Przyjrzyjmy się następującemu przykładowi: podczas zwykłej czynności siadania, wstawania i ponownego siadania każde kolano psa poddawane jest sile dziewięciokrotnie większej niż jego masa ciała. Jeżeli zwierzę ma 4kg nadwagi, daje to 36 dodatkowych kilogramów obciążenia na każde kolano. A to tylko proste podnoszenie się ze spoczynku!"

U szczeniąt ras dużych i olbrzymich szczególnie ważna jest kontrola masy ciała w okresie wzrostu, ponieważ ma to zasadniczy wpływ na prawidłowy rozwój stawów. U takich zwierząt okres wzrostu można podzielić na dwa etapy.

Faza 1. Intensywny wzrost – od momentu odsadzenia do 5. miesiąca życia, gdzie dochodzi do rozwoju układu szkieletowego. Przed upływem 5. miesiąca życia szczenię nie powinno przekroczyć 50% masy ciała szacowanej wagi psa dorosłego.

Faza 2. Wolny wzrost –to czas od 5. miesiąca do zakończenia wzrostu, gdzie następuje głównie przyrost masy mięśniowej i tłuszczowej, 80% masy ciała psa dorosłego szczenię powinno osiągnąć w wieku 8 miesięcy.

W przypadku ras szczeniąt ras dużych i olbrzymich istotne jest uwzględnienie chondroprotekcji (ochrony i wsparcia) chrząstki stawów w okresie rozwojowym.

Jeżeli Państwa pies lub kot ma nadwagę, w łatwiejszym pozbyciu się zbędnych kilogramów pomocna będzie specjalnie ułożona dieta. W tym celu zaleca się konsultację z prowadzącym lekarzem weterynarii, który udzieli Państwu najlepszej porady w zakresie zbilansowanej diety oraz prawidłowego żywienia zwierząt.

 

Caniviton®

 

Wiele lecznic weterynaryjnych stosuje nowoczesne podejście do praktyki weterynaryjnej i zaleca stosowanie produktów wspomagających prawidłowe funkcje stawów. Szczególnie istotne u szczeniąt ras dużych i olbrzymich jest uwzględnienie chondroprotekcji chrząstki stawów w okresie rozwojowym. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się jakie korzyści może przynieść Państwa pupilowi stosowanie Caniviton®, a także zapoznać się z wiedzą i doświadczeniem Vetoquinol, producenta preparatów Caniviton®.


 

Aktywność fizyczna


Właściwy program ćwiczeń zalecany Państwa zwierzętom wcale nie musi być bardzo skomplikowany. Doktor Andy Torrington, członek Królewskiego Kolegium Lekarzy Weterynarii z Wielkiej Brytanii udziela następujących wskazówek:


"Dla psów ćwiczenia to nie jest tylko zwykła aktywność fizyczna; to także trening sensoryczny. Jeżeli z powodu choroby stawów aktywność Państwa psa ograniczona jest do krótkich sesji, wskazane jest zróżnicowanie miejsc, w których odbywają się spacery. Ważne jest, aby pies miał do czynienia z innymi dźwiękami, zapachami i widokami. Jak nudne byłoby przecież czytanie codziennie tej samej gazety! Ćwiczenia uważane za bezpieczne to na przykład: chodzenie po płaskiej powierzchni, brodzenie w kałuży, powolne wchodzenie na rampę lub schody, pływanie, naprzemienne siadanie i wstawanie itp. Pierwsze sesje ćwiczeniowe powinny być krótkie i trwać zwykle od 5 do 10 minut. Jeżeli możliwe jest spuszczenie psa ze smyczy, warto przed i po takiej "swobodnej" sesji pospacerować w umiarkowanym tempie z psem na smyczy. Takie krótkie spacery będą odpowiednio spełniały funkcję rozgrzewki i ćwiczenia wyciszającego, tak ja zwykliśmy to robić sami przed i po ćwiczeniach. W przypadku psów cierpiących na schorzenia stawów należy z ostrożnością podchodzić do takich zabaw jak bieganie po piłeczkę czy pogoń za innym psem. Tego typu ćwiczenia znacznie częściej niż inne wiążą się z przypadkowymi urazami stawów i mięśni."

Dodatkowo, w zakładce rehabilitacja znajdą Państwo zestaw ćwiczeń rozciągających dla psów z problemami stawowymi. Ich celem jest usprawnienie zdolności codziennego poruszania się poprzez poprawę masy i siły mięśniowej